Aptauja: 44% Latvijas iedzīvotāju slimības gadījumā lieto ārsta izrakstītas zāles
Publicēts 26. septembrī, 2017.
Mazāk nekā puse jeb 44% Latvijas iedzīvotāju slimības gadījumā lieto visus ārsta izrakstītos medikamentus, liecina “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”.

Aptaujas rezultāti rāda, ka sievietes ārsta izrakstītās zāles lieto apzinīgāk – starp šiem 44 % aptaujāto ir 49 % sieviešu un 38 % - vīriešu. Tāpat saskaņā ar datiem visbiežāk visas ārsta izrakstītās zāles lieto seniori – personas 55 – 75 gadu vecumā, bet ārsta ieteikumus visbiežāk ignorē jaunieši jeb personas 18 – 24 gadu vecumā.

“Dati ir satraucoši, jo tie parāda, ka vairāk kā puse  valsts iedzīvotāju pavirši izturas pret savu veselību. Šis ir nopietns rādītājs, kas liecina par diskusijas nepieciešamību, skaidrojot sabiedrībai, cik būtiska ir pareiza zāļu lietošana, ko pie konkrētā veselības stāvokļa pacientam izraksta ārsts. Pareizi lietojot zāles, novēršam iespējamību iestāties nopietnākām, dažkārt pat neatgriezeniskām, veselības problēmām. Veselības indeksa rezultāti diemžēl liek secināt, ka daļa iedzīvotāju neizprot situācijas nopietnību, mēdz nelietot vai nepareizi lietot speciālista izrakstītos medikamentus, mainīt terapiju pēc saviem ieskatiem,” skaidro aptieku apvienības “Mana Aptieka” sertificēta farmaceite Agnese Ritene. Tiesa, dati arī norāda, ka šī tendence varētu būt skaidrojama arī ar finansiāliem apsvērumiem – procentuāli vismazāk (36 %) personu, kas iegādājas un lieto visus ārsta izrakstītos medikamentus, ir to iedzīvotāju grupā, kuriem ir zemi ienākumi.

Aptaujas dati arī atklāj, ka respondenti, kuri savu dzīvesveidu novērtējuši kā veselīgu, biežāk lieto visus ārsta izrakstītos medikamentus (48 %). Salīdzinājumam – starp iedzīvotājiem, kas savu dzīvesveidu novērtējuši kā neveselīgu, šo personu ir 39 %.

Farmaceite norāda - ja ir jebkādas bažas vai jautājumi par konkrēto medikamentu, noteikti iesakām jautāt  ārstam vai farmaceitam aptiekā, kurš paskaidros zāļu ietekmi uz veselību, iespējamās blaknes, iespējamās izmaksas un atbildēs uz citiem neskaidriem jautājumiem.

"Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” izveidots sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts šī gada aprīlī, kopumā visā Latvijā aptaujājot 1003 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.


Komentāri (1)
Gita: Kāda jēga iet pie ārsta, ja nepilda norādījumus?
02/12/2019 19:47
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: